Týmové rozvojové programy
Ze spolku individuálních bojovníků dělá sehraný tým, staví společný tah na bránu nad ego souboje, pomáhá makat na společných prioritách tak, aby projekty napříč firmou nezadrhávaly.
Sladění a výkon top management týmu
Zvyšování týmového výkonu díky překonávání týmových dysfunkcí – nedostačené důvěry, obavy z konfliktu, nejasných dohod, nedostatečně sdílené zodpovědnosti a nezaměření na společný výsledek.
Rozvoj klíčových firemních cílů
Inspirace a povzbuzení týmové spolupráce, ať už s využitím osobnostní typologie nebo týmových her, simulací a zážitkových cvičení.
Týmové zážitkové programy
Silné týmy posilují firemní produktivitu, zlepšují firemní kulturu a pomáhají udržet talentované lidi, což je klíčové pro dlouhodobý úspěch.
Které týmy rozvíjíme my v humancraft?
Dobře fungující týmy jsou srdcem firmy. Pomáháme je ladit do společného rytmu a zásobovat firmu krví okysličenou nápady a energií.
Spolupracovala s námi...
Magdaléna Wavle,
Vodafone
Director People & Property
S humancraftem jsme spolupracovali na strategicky důležitém projektu Future Ready Leaders - reskillingu naší manažerské populace na hybridní dobu. Ocenila jsem jejich kreativitu, pochopení našich potřeb a vytvoření řešení na míru, schopnost spolupracovat na projektu s jiným dodavatelem a zejména pak schopnost online realizovat takto velký projekt s vynikajícím hodnocením účastníků. Partu z humancraftu rozhodně doporučuji a těším se na další spolupráci!
Spolupracovala s námi
Magdalena Wavle, Vodafone
Director People & Property
S humancraftem jsme spolupracovali na strategicky důležitém projektu Future Ready Leaders - reskillingu naší manažerské populace na hybridní dobu. Ocenila jsem jejich kreativitu, pochopení našich potřeb a vytvoření řešení na míru, schopnost spolupracovat na projektu s jiným dodavatelem a zejména pak schopnost online realizovat takto velký projekt s vynikajícím hodnocením účastníků. Partu z humancraftu rozhodně doporučuji a těším se na další spolupráci!
Další významní klienti v oblasti rozvoje týmů
Naše oblíbené techniky
Smysluplný rozvoj vyžaduje správné využití technik tak, aby jako celek měly maximální přidanou hodnotu pro účastníka, která nekončí s odchodem z tréninkové místnosti.
Gamifikace
A-ha cvičení, inspirativní případové studie i celodenní zážitkové simulace. Gamifikace pomáhá dostat účastníky „do hry“ a dát jim chuť i inspiraci na sobě pracovat.
Diagnostika
Zmapování preferencí a kompetencí nebo silných stránek a příležitostí k růstu jednotlivců, týmů i celé organizace povzbuzuje motivaci k rozvoji a ke změně.
Přenos do praxe
Individuální konzultace pro účastníky, podpora od jejich nadřízených, micro-learning nebo implementační workshopy podporují cestu od „vědění“ k „používání“.
Facilitace
Řešení, které si vytvoří lidé pro sebe, má mnohem větší šanci na úspěch než jakkoli dobře myšlená a zkušenostmi podložená rada zvenčí.
Garanti
rozvoje týmů
Ondřej Slabý
Trenér, konzultant, facilitátor
Ondřej téměř 25 let své kariéry strávil v korporátní sféře, kde se věnoval rozvoji a vzdělávání, personalistice a řízení lidských zdrojů. Jako člen top managementu určoval strategický směr „people & culture“ plánů v různých společnostech (Telco, banking, FMCG, Tec-společnosti) Od roku 2021 se rozhodl své zkušenosti předávat dál prostřednictvím konzultací, facilitací a vzdělávání jako nezávislý konzultant. S humancraftem spolupracoval dlouhá léta jako klient a od roku 2021 také jako konzultant a trenér. Jeho specializací jsou lidé a kultura a vše co s firemní kulturou souvisí.
Bea Brosková
Partner
Bea se k humancraftu připojila nejdříve v roli relationship managera, ale brzy se díky své vášni pro osobní rozvoj a vizualizaci dostala do role trenéra, facilitátora a „vizuálního zaznamenávače“. Do své práce vkládá srdce a spoustu energie, které jsou často nakažlivé i pro všechny kolem. V humancraftu se podílí i na našem interním rozvoji. Bea je také jedním ze zakládajících členů evropské profesní organizace sdružující tzv. „visual practitioners“.
Oblíbené týmové rozvojové programy
Propojení různých osobností
Vzájemné pochopení se, přijmutí odlišností a zároveň schopnost vyjít si vstříc pomáhá překlopit nevýhodu týmové práce (potřeba ladit se a koordinovat) do výhody (sdílení různých perspektiv) a vede k lepším nápadům, lepším projektům a lepším výsledkům.
Týmové dysfunkce
Rozdíl mezi skupinou a týmem se nejvíce projeví v soustředěné práci na společném cíli, kde úspěch závisí na přispění a spolupráci všech a panuje sdílená zodpovědnost. Na cestě k vysoce výkonnému týmu je potřeba překonat 5 bariér.
Tematický
cíl
Čeho tým potřebuje a chce dosáhnout v nejbližších 6-9-ti měsících? Co jeho členy chytí za srdce a mobilizuje ke zvýšenému týmovému výkonu? Proč ustoupit trochu ze svých osobních cílů a vyjít vstříc potřebám druhých? Na to odpovídá tematický cíl.
Vize, strategie a hodnoty týmu
Pro úspěch každého týmu je zásadní obraz budoucího úspěchu namalovaný v živých barvách. Dává silný důvod spolupracovat, pomáhá popsat priority, dává chuť a energii znovu se postavit a jít dál, když se zrovna nedaří.
Prioritní projekty a role v nich
Ten dělá to a ten zas tohle … a všichni dohromady chtějí udělat víc. Zmatek v tom, na čem nejdůležitějším (spolu)pracujeme nad rámec individuální role a kdo má s čím přispět je často důvodem, proč jako tým přešlapujeme na místě a nevnímáme pokrok.
Nabízíme komplexní vzdělávací akademie i jednotlivé tréninky.