Špičková
diagnostika
CliftonStrenghts, Týmové dysfunkce Patricka Lencioniho, Učící se organizace podle Petera Sengeho a další – podívejte se na přehled hlavních diagnostických nástrojů, se kterými pracujeme.
Posilujeme rozvojové programy prověřenými a uznávanými diagnostickými nástroji. Pomůžeme vám vybrat ten správný nástroj, který dá vašemu týmu největší impulz.
„Chceš-li dosáhnout skutečné změny, změř ji.“
Individuální, týmový nebo organizační rozvoj - u všech je předpokladem úspěchu cílená změna. Zmapovat výchozí stav pomáhá povzbudit motivaci k rozvoji i ke změně a vybrat její směr. A často také vyhodnotit pokrok.
Otázky k zamyšlení
Nejste si jisti, jaká diagnostika je pro vaši firmu ta správná? Odpovězte si na pár otázek a my vám rádi pomůžeme. Stačí nám napsat.
Využíváte diagnostiky tak, aby v rozvoji skutečně pomáhaly a nesloužily pouze jako další papír v šuplíku?
Jaká změna ve fungování a přístupu lidí po absolvování diagnostiky je pro váš byznys nejvýhodnější?
Kombinujete individuální, týmovou a organizační diagnostiku tak, aby měly maximální přidanou hodnotu?
Dokážete změnu ve fungování svých zaměstnanců smyslupně a ideálně i měřitelně vyhodnocovat?
Řekněte nám, kam chcete své kolegy nebo týmy posunout a my pro jejich rozvoj navrhneme ten nejvhodnější nástroj.
Vybrané nástroje v detailu
Každé řemeslo potřebuje vhodný nástroj. Pro rozvoj používáme vyzkoušené, světově oblíbené rozvojové nástroje, které doplňujeme vlastními produkty.
Gallup - CliftonStrengths
Rozvojový nástroj, který pomáhá lidem identifikovat jejich přirozené talenty a silné stránky. Test, založený na pozitivní psychologii, se zaměřuje na to, co jedinec dělá nejlépe, spíše než na jeho slabiny. Výsledkem testu je identifikace pětice hlavních silných stránek, které mohou jednotlivci efektivně využívat v osobním i profesním životě. CliftonStrengths podporuje myšlenku, že rozvíjení toho, co člověku přirozeně jde, vede k vyšší produktivitě, spokojenosti a úspěchu, což činí z tohoto nástroje cennou pomůcku pro osobní rozvoj a týmovou spolupráci.
Hoganův rozvojový test
Psychometrický nástroj používaný k identifikaci potenciálních rizik a slabin v chování jednotlivců, které se mohou projevit zejména pod tlakem nebo ve stresových situacích. Test se zaměřuje na tzv. „temné stránky“ osobnosti, tedy vlastnosti, které mohou ohrozit kariérní růst a efektivitu, pokud nejsou včas identifikovány a správně zvládány. HDS pomáhá lidem porozumět jejich nefunkčním vzorcům chování a poskytuje užitečné podněty pro osobní i profesní rozvoj, což může vést k efektivnějšímu jednání a lepší spolupráci v týmech.
Lencioniho model týmového rozvoje
Model známý také jako „Model pěti dysfunkcí týmu,“ popisuje klíčové oblasti, které mohou bránit efektivní spolupráci v týmech. Podle Patricka Lencioniho existuje pět základních dysfunkcí: absence důvěry, strach z konfliktu, nedostatek závazku, vyhýbání se odpovědnosti a nezájem o výsledky. Tento model pomáhá týmům identifikovat a překonávat překážky, které brání jejich efektivitě. Klíčem k úspěchu je budování důvěry mezi členy týmu, otevřená komunikace, jasná odpovědnost a zaměření na společné cíle.
180°/360° zpětná vazba
Nástroje používané pro osobní a profesní rozvoj, které poskytují široký pohled na výkon a chování jednotlivce. 180° zpětná vazba je zaměřena na hodnocení od přímých nadřízených a kolegů, zatímco 360° zpětná vazba zahrnuje i další zdroje, jako jsou podřízení, zákazníci nebo partneři. Cílem těchto metod je poskytnout jednotlivcům komplexní pohled na jejich silné stránky i oblasti pro zlepšení z různých perspektiv. Díky tomu je možné získat objektivnější obraz o svém chování, rozvíjet se v klíčových oblastech a lépe sladit vlastní vnímání s tím, jak je člověk vnímán ostatními.
Spolupracovala s námi
Veronika Mašková,
Albert
Talent & Development Manager
S humancraftem spolupracuji dlouhodobě na různých projektech. Pro mě je důležitá hlavně jejich schopnost pochopit naši reálnou byznys potřebu, ať už se jedná o jednodenní facilitaci nebo strategické směřování L&D. Z jejich početného trenérského týmu jsme vždy schopni vybrat osobnostně vhodného trenéra pro specifickou cílovou skupinu. No a samozřejmě hlavní je pak výsledek, kde v dnešní době oceňuji skvělou realizaci školení v online prostředí, podpořenou o spoustu digitálních nástrojů.
Dále jsme s diagnostikou pomohli zde
Garanti diagnostických nástrojů
Jana Horáková
Trenér, kouč
Jana je přátelská a inspirativní osobnost, která dokáže zaujmout a získat pozornost. Během 15ti let lektorské práce nasbírala hromadu zkušeností, které prostřednictvím příběhů s nadšením předává ostatním. Je vnímavá vůči potřebám účastníků a u probíraných témat je zaměřená na praktický užitek. Svým interaktivním přístupem dokáže všechny aktivně zapojovat a tak na jejích trénincích nikdo neusíná.
Bea Brosková
Partner
Bea se k humancraftu připojila nejdříve v roli relationship managera, ale brzy se díky své vášni pro osobní rozvoj a vizualizaci dostala do role trenéra, facilitátora a „vizuálního zaznamenávače“. Do své práce vkládá srdce a spoustu energie, které jsou často nakažlivé i pro všechny kolem. V humancraftu se podílí i na našem interním rozvoji. Bea je také jedním ze zakládajících členů evropské profesní organizace sdružující tzv. „visual practitioners“.
S jakými oblastmi pomáháme
Inovativní tréninky
Namícháme vám tréninkový koktejl, na který jen tak nezapomenete: výborní trenéři, motivovaní účastníci, inspirující obsah, moderní nástroje, kvalitní nácvik i zpětná vazba a samozřejmě follow-up.
Transformace není jediné téma, ve kterém pomáháme firmám i jednotlivcům se rozvíjet.
Přehled hlavních diagnostických nástrojů
CliftonStrengths
Talent Assessment (Gallup)
✔ Individuální
✔ Vyhodnocení pokroku
Hogan
Rozvojový test
✔ Individuální
✔ Vyhodnocení pokroku
360° zpětná vazba
Sebehodnocení, nadřízený, podřízení, kolegové
✔ Individuální
✔ Vyhodnocení pokroku
Týmové dysfunkce
Bariéry vyšší výkonnosti týmu
✔ Týmová
✔ Vyhodnocení pokroku
Týmový Insights / Lumina
Různé osobnosti v týmu
✔ Týmová
Zdravá organizace
Dle Patricka M. Lencioniho
✔ Organizační
✔ Vyhodnocení pokroku
Přidaná hodnota rozvoje
Pro byznys dle metodiky Brinkerhof/Kirkpatrick
✔ Organizační
✔ Vyhodnocení pokroku
Učící se organizace
Dle Petera Sengeho
✔ Organizační diagnostika
✔ Vyhodnocení pokroku